דומיין ישראלי
ניהול דומיין

דומיין בעברית

רקע על רישום דומיינים


כאשר מחשב אחד מעוניין להתחבר למחשב אחר דרך האינטרנט הוא צריך להקיש כתובת הנקראת כתובת אינטרנט המורכבת משם או מספר. כתובת זאת חייבת להיות ייחודית כדי שמחשבים יוכלו למצוא אחד את השני ברשת האינטרנט.

בשנת 1998 הוקמה יישות בינלאומית כעמותה ללא מטרות רווח הנקראת ICANN או בשמה המלא:
Internet Corporation for Assigned Names and Numbers , וזאת במטרה להסדיר את עניין כתובות המחשבים בעולם, שאילולא הסדרה זאת לא יהיה לנו אינטרנט גלובלי.

ICANN הוסמך ויושב תחת הפיקוח של משרד המסחר של ארה"ב, אך בפועל הינו גוף עצמאי ובינלאומי וחבריו כוללים נציגים מכל רחבי העולם, אם זה אנשי אקדמיה, חברות מסחריות וגם נציגי ממשלות. ICANN פועל לקידום האינטרנט בעולם, מעודד תחרות ושיתוף פעולה בינלאומי, וככזה ICANN גם מסדיר את תחום רישום דומיינים וניהולם בעולם.

דומיין בעברית

ל-ICANN יש אחריות ישירה לגבי ניהול והקצאת שמות דומיינים גלובלים הנקראים: gTLD (generic Top Level Domain) שכיום קיימים 21 כאילו כדוגמת: .com .net .info והוא ממשיך לפעול בהתמדה להגדיל באופן ניכר את אפשרויות הרישום ולהציע מגוון רחב יותר של סיומות דומיין.

מצד שני מדיניות ICANN מאפשרת לכל מדינה וללא התערבות ICANN לנהל מרשם שמות מתחם (דומיין) משל עצמה שנקראים: ccTLD (country code Top Level Domain).

ccTLD הם דומיינים בסיומות של שני תווים באנגלית המוקצים למדינות ואיזורים גיאוגרפים וזאת על פי תקן ISO-3166, כמו לדוגמא: il. לישראל , uk. לאנגליה או eu. לאירופה.

בנושא ניהול מרשם שמות דומיין ישראלי בסיומת il. , מדינת ישראל העבירה את הסמכות והניהול של מרשם הדומיינים לעמותה ללא מטרות רווח בישראל שמטרתה קידום האינטרנט בישראל ונקראת איגוד האינטרנט הישראלי.

דומיין בעברית


תחום זה צובר תאוצה בשנים האחרונות, התהוו פתרונות חלקיים והנושא פתוח על השולחן באיגוד האינטרנט הישראלי לגבי דומיין בעברית וב ICANN לגבי רישום דומיינים בשפות מקומיות באופן כללי.

הפתרון החלקי המוכר לנו, שאושר ונתמך ע"י ICANN הינו אפשרות לרשום דומיינים בשפות השונות עבור סיומות של דומיינים גנרים - בסיומת .com ו- .net

דומיינים אילו נקראים IDN (International Domain Names) ומאפשרים רישום שמות דומיין בסיומות שאושרו בכל שפה שהיא, כלומר בעברית בסינית בערבית וכו'

דומיין בעברית ייראה כך: דומיין--בעברית.com

בפועל הדומיין מקודד לפי תקן IDN וייראה כך: xn-----zldagm2aae7bn3b5e3a.com שזהו בדיוק אותו שם דומיין. – לחצו על כל אחד מהלינקים ובדקו - זה בעצם אותו דומיין.

מנוע של תרגום דומיין בעברית לקידוד IDN ולהיפך בדף תרגום דומיין בעברית.

הדיעה הרווחת בשוק שהפתרון אינו מעשי וקשה להקליד דומיין שחלקו בעברית וחלקו באנגלית, למרות שהגולש המיומן יודע לכתוב מילה בעברית בשורת הכתובת ואז לחיצה על CNTL+ENTER מוסיפה אוטומטית את הסיומת .COM.

לפיכך מספר הדומיינים הרשומים הוא מעט ורובם נרשמו מסיבות שיווקיות ובעיקר משום שמנוע החיפוש גוגל נוטה לקדם אתרים שמילת החיפוש נמצאת בתוך שם הדומיין. יוצא שרובם של הדומיינים הרשומים בעברית משמשים לקידום אתרים במנוע החיפוש גוגל.

דומיין בעברית מלאה


בשנים האחרונות נעשו ניסיונות ע"י חברה ישראלית לשווק את מה שהם קוראים דומיין בעברית מלאה. בדומיינים אילו שם הדומיין נראה כך: דומיין—בעברית.קום

רישום זה בסיומת .קום בעברית לא אושר ע"י הגופים האחראים להסדרת שמות דומיינים בעולם, וכפי שהוסבר לעיל, ולכן הם אינם נתמכים במערכת רישום הדומיינים הגלובלית ולכן הם אינם מוכרים ואינם נגישים ברשת האינטרנט.

דומיינים אילו, יכולים היו באותה מידה להיות מונפקים בצורה דומה ע"י כל אדם או גוף בעולם. אי לכך, אף מערכת או מחשב בעולם לא יכירו בדומיינים אילו בעברית מלאה, מעבר לחברות או יחידים שישתפו פעולה עם הגורם הרושם ע"י התקנת תוכנות מיוחדות לא סטנדרטיות. בעיקר מה שחשוב, גוגל לא ימצא דומיינים אילו – שמשמעותו גוגל לא מצא – אתה לא קיים.

בנוסף, בהנפקת דומיינים במה שנקרא דומיין בעברית מלאה יש משום הטעיה ושיבוש של מערכת הדומיינים התקנית. והחברה המנפיקה תהיה חשופה לתביעות בינלאומיות מהגורמים המאשרים להקצות שמות דומיינים או מבעלי הדומיינים עצמם. לדוגמא: אם אמסור למישהו בטלפון להכנס לדומיין חומוס . קום , נשאלת השאלה מה הוא יקליד בדפדפן: חומוס.קום או com.חומוס ??

בימים אילו ICANN דן בנושא דומיינים התומכים באופן מלא בשפות מקומית כאשר בין היתר נותן את דעתו לנושא השיבוש וההטעיה ולכן אם בסופו של דבר גם אם יאושר רישום של דומיין בעברית מלאה באופן תקני סביר שלא יהיה בסיומת .קום או .נט

הרבה נאמר בעניין ואפשר לקרוא את ההתייחסות של איגוד האינטרנט הישראלי לנושא: שמות מתחם בעברית - מידע לציבור

לפרטים נוספים: דומיין בעברית - שאלות ותשובות

שירות רישום דומיין בעברית אינו זמין כעת, עד להודעה חדשה מאיגוד האינטרנט הישראלי
Please wait...