דומיין ישראלי
דומיין אינטרניק
ניהול דומיין

סיומות דומיין על פי גוגל

אחד מהאתגרים החשובים העומדים בפני יזם האינטרנט הוא חיפוש ומציאת דומיין פנוי לעסק ולאחר מכן מחכה לו עבודה סזיפית של מיתוג וקידום במנועי החיפוש. לכן הבנה עוד בתהליך הבחירה, איך שם הדומיין או סיומות דומיין מתוייג על פי גוגל חשובה ביותר.

במאמר מה זה דומיין הסברנו בהרחבה על מבנה הדומיין ועל סיומות דומיין. ‏בקיצור, ICANN - איגוד ‏האינטרנט העולמי, הוא הגוף שאחראי על מדיניות ואישור סיומות דומיין, ונוהג לחלק אותן לשלש קבוצות עקריות:

  • gTLD‏ – סיומות כלליות כדוגמת ‏‎.com .net .mobi
  • rTLD‏ – סיומות לאזורים גיאוגרפים כדוגמת ‏‎.eu .asia
  • ccTLD‏ – סיומות למדינות כדוגמת ‏‎.il‎‏ (ישראל) ולטרטוריות אוטונומיות כדוגמת ‏‎.ps (פלסטין)

תוצאות החיפוש בגוגל כבר זמן רב מתקבלות על פי הרלוונטיות לגולש גם על פי האזור ‏הגיאוגרפי שלו, המדינה ממנה הוא גולש או שפת האם שלו. לפיכך תוצאות החיפוש בגוגל עבור ‏הגולש היפני יהיו שונות מאשר לגולש הישראלי.

אחד מהנתונים שעוזרים לגוגל להחליט על רלוונטיות מקומית של אתרי אינטרנט לגולש הוא לפי סיומת ‏דומיין של האתר. לדוגמא, יפני שיחפש בגוגל סביר להניח שהוא הוכוון וגולש באתר ‏google.jp וגולש ישראלי ‏באותו זמן יגלוש ב ‏google.co.il

גוגל נוהג לחלק את סיומות הדומיינים לפי הרלוונטיות לגולש עם ההתאמות המיוחדות ‏שלו שהם ‏לא תמיד יד ביד לפי הסטנדרטים הבינלאומיים כפי שהוסבר לעיל.

סיומת דומיין לפי גוגל


gTLD‏ – הן סיומות כלליות שמבחינת גוגל הן מתאימות לכל סוגי הגולשים. מבחינת גוגל הן כוללות את כל הסיומות הכלליות ‏על פי ICANN, גם את הסיומות לאזורים גיאורפיים וגם חלק מסיומות של מדינות ספציפיות, מדינות ‏שהם ללא קהל גולשים משל עצמן, כאלה עם סיומות מענינות, אשר אותה מדינה אפשרה לכל גורם בעולם לרשום ‏אצלה שם דומיין. לדוגמא מיקרונזיה עם סיומת דומיין פופולארית לתחנות רדיו ‏‎.fm או איי טובאלו ‏עם סיומת ‏‎.tv שבשימוש נרחב על ידי תחנות טלויזיה.

תכנים על דומיינים כלליים על פי גוגל מיועדים לכל סוג גולש אולם קיימת אפשרות דרך גוגל וובמסטר להודיע לגוגל שלמרות שהסיומת היא כללית התכנים באתר ממוקדים לאוכלוסיה ‏ממדינה ספציפית. לדוגמא האתר  103.fm  ‎‏מיועד לקהל ישראלי בלבד.

ccTLD‏ – הן סיומות לכל המדינות ‏והטרטוריות האוטונומיות לפי תקן ISO-1366. ניהול מרשם הדומיינים ‏של כל סיומת מדינה, היא בדכ"ל על ידי הממשל של אותה המדינה או איגוד האינטרנט המקומי שלה, כמו איגוד האינטרנט הישראלי בישראל ‏עבור דומיין ישראלי - ‏‎.il

חשוב לדעת שעל פי גוגל אתר אינטרנט עם סיומת של מדינה יהיה רלוונטי רק לאוכלוסיה של ‏אותה מדינה בכל מקרה, למעט מספר מקרים שהוזכרו לעיל, שבהם סיומת מדינה סומנה כסיומת כללית. לכן אם אתר ישראלי רוצה להיות ‏רלוונטי גם לאוכלוסיות מחוץ לישראל חשוב להשתמש בדומיין כללי ולא בדומיין ‏co.il‏ . הכנסת דפים באנגלית לאתר אינה בהכרח ערובה שדפי האתר יוצגו בתוצאות גבוהות עבור הגולש האנגלי.

המאמר "סיומות דומיין על פי גוגל" נכתב על ידי איציק נוסצקי, מנהל שיווק בקבוצת אינטרספייס. כל הזכויות שמורות © לאינטרספייס בע"מ.

עוד על דומיינים:

Please wait...